Budując studnię chłonną

0
39
Rate this post

Budując studnię chłonną należy pamiętać, że jej poziom odprowadzenia powinien być umiejscowiony poniżej linii drenażu. Studnia chłonna to specjalny zbiornik na wodę, który ma kształt pionowego walca. Najczęściej jest wykonana z tworzywa sztucznego, choć można ją również przygotować wykorzystując do tego betonowe kręgi. Na jej głębokość i chłonność bezpośrednio wpływają panujące na danym terenie warunki hydrogeologiczne, to jest głębokość występowania warstw przepuszczalnych i nieprzepuszczanych, poziom występowania warstwy wodonośnej czy rodzaj gruntu.

Studnia chłonna inaczej określana jest mianem studni bez dna. Ważne, aby sięgała do warstw przepuszczalnych i dzięki temu skutecznie odprowadzała nadmiar wody z naszej działki. Na jej dolnym odcinku, czyli rurze lub kręgu betonowym sięgającym najgłębiej, wykonuje się specjalne otwory o średnicy ok. 1-2 cm, dzięki czemu woda szybciej wsiąka w podłoże. Można również wykorzystać gotowe perforowane rury lub kręgi.

Dobrze przygotowana studnia chłonna będzie w stanie skutecznie odprowadzić nadmiar wody spływający nawet z kilku doprowadzonych do niej rur spustowych. Na działce o dużej powierzchni, aby dobrze osuszyć teren, trzeba będzie wybudować kilka studni chłonnych.

Warto podkreślić, że wykonywanie wszelkich prac mających wpływ na zmianę poziomu wód na działce czy zmianę struktury jej podłoża, to zadania niezwykle skomplikowane i co istotne trudne do odwrócenia. Jesteśmy firmą, która dysponuje odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Nasza samojezdna maszyna GEOTOOL P-T20 bez trudu wykona każdy otwór. Gąsienice, na których się porusza, pozwalają na pracę również w bardzo trudnych warunkach. Dysponujemy również koparką o niewielkich gabarytach, która doskonale sprawdza się przy wykonywaniu prac ziemnych związanych z osuszaniem terenu.