Czym jest termowizja?

0
21
Rate this post

Termowizja pozwala określić co znajduje się w naszym otoczeniu, jaki jest tego stan oraz temperatura. Sprzętem, który umożliwia przeprowadzanie obserwacji jest termowizor, czyli inaczej kamera termowizyjna. Badanie środowiska za pomocą termowizji jest szczególnie korzystne w momencie, gdy nie ma dostępu do odpowiedniego źródła światła. Oprócz tego, na wynik badań nie wpływają niekorzystne czynniki pogodowe. Sposób wyświetlania obrazu na termowizorze zależny jest od woli użytkownika. Przedstawienie wartości temperatur może odbywać się w kolorystyce z wykorzystaniem wszystkich barw lub poprzez czarno-biały sposób przedstawienia temperatur.

Używanie termowizji jest szerokie, gdyż stosowana jest przez jednostki ratownicze, przy badaniach naukowych oraz podczas ustalania izolacyjności budynków. Jej wykorzystanie w ostatnim przypadku, ma zapobiec powstawaniu mostków cieplnych, czyli miejsc których występowanie naraża na szczególną utratę ciepła z wnętrza budynku. Dzięki temu można poczynić duże oszczędności, a zdobycie certyfikatu energetycznego do otrzymania kredytu na wybudowanie energooszczędnego domu, często warunkowane jest właśnie wykonaniem pomiarów termowizyjnych. Korzyści jakie płyną z termowizji, są najbardziej odczuwalne w czasie mrozów, kiedy to po likwidacji miejsc nieszczelnych, rachunek za ogrzewanie jest znacznie niższy.

Badania termowizyjne posiadają szerokie zastosowanie ze względu na to, że wykorzystanie ich przedstawia sobą wiele plusów dla każdej z branży. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na szybkość z jaką dokonywane są pomiary a także fakt, że na uzyskanie ostatecznego wyniku nie trzeba czekać. W pomiarach termowizyjnych niewymagane jest wykonywanie żadnych dodatkowych prac, nawet zapewnienie oświetlenia jest rzeczą zbędną. Termowizja zapewnia wynik precyzyjny i prawdziwy. Jej wykorzystanie może mieć miejsce w odniesieniu do całego obiektu oraz terenu wkoło niego, nie tylko do pewnej części punktu obserwacyjnego.

Wykorzystanie termowizji w szacowaniu stanu budynków pozwala na określenie wielu czynników, zaczynając od jakości ocieplenia domu i kończąc na badaniu szczelności miejsc szczególnie narażonych na powstawanie mostków, czyli strychów, kominów, rur oraz systemu wentylacji. W tym ostatnim przypadku, sprawdza się ucieczkę powietrza o niskiej temperaturze. Przeprowadzanie badania za pomocą kamery termowizyjnej jest szczególnie polecane jeszcze przed dokonaniem zakupu danej nieruchomości. Ostateczny wynik może być podstawą do przeprowadzenia negocjacji, a w efekcie obniżenia ceny nieruchomości.