Dobry projekt to podstawa – umiejętne zaplanowanie instalacji oraz wykonanie jej jeszcze na etapie budowy, pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze oraz sprawi, że instalacja będzie funkcjonalna. Im mniej gniazd ssących tym mniejsze koszty. Ważne, aby dostęp do gniazd był wygodny i aby zastosowany wąż bez trudu sięgał nawet do najbardziej oddalonych pomieszczeń. Standardowa długość węża to 9 metrów. Gniazda mogą być umieszczone na dowolnej wysokości. Najczęściej montuje się je na tej samej wysokości co kontakty. Jedno gniazdo ssące jest w stanie odkurzyć ok. 70 m powierzchni.
Aby urządzenie miało wysoką moc działania, należy instalację ułożyć w jak najprostszy sposób. Rury ssące powinny mieć jak najmniej załamań. Każde załamanie to dodatkowy opór powietrza. Ważne, aby miejsce montażu samej jednostki centralnej pozwalało na łatwe usuwanie śmieci oraz było na tyle oddalone od pomieszczeń mieszkalnych, żeby nie było słychać pracy silnika. W praktyce, o ile projekt budynku na to pozwala, jednostkę centralną montuje się w najniższych punkcie instalacji, jeśli nie ma takiej możliwości, należy wybrać urządzenie o nieco wyższej mocy.
Odkurzacz centralny jest montowany w domach głównie dla wygody, stąd warto naprawdę dobrze przemyśleć sobie jego przyszłe zadania. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z tym zakresie ze specjalistą. Każdy użytkownik ma inne potrzeby i oczekiwania. Nowoczesne systemy centralnego odkurzania pozwalają bez trudu sprostać tym wymaganiom i co najważniejsze, sprawiają, że powietrze w naszych domach jest bezpieczne, nawet dla wymagających domowników.