Drenaż opaskowy budynku

0
21
Rate this post

Drenaż opaskowy budynku

Jeśli mamy do czynienia z domem podpiwniczonym, wybudowanym na gruncie, na którym okresowo poziom wód gruntowych może być podwyższony lub z przeprowadzonych badań wynika, że układ warstw geologicznych (występowanie płytko warstw nieprzepuszczalnych) będzie uniemożliwiał wsiąkanie wody, szczególnie po obfitych opadach, warto zdecydować się na drenaż opaskowy takiego budynku.

Drenaż opaskowy to system rur drenarskich, które umieszcza się wokół budynku. Zastosowane rury są perforowane, czyli posiadają niewielkie otwory, dzięki którym nadmiar wody występujący wokół budynku może wpływać do środka rury, a następnie zostać odprowadzony na odpowiednią odległość, tak aby budynek pozostał suchy i bezpieczny. Drenaż opaskowy wykonuje się na poziomie ławy fundamentowej i podobnie jak w przypadku drenażu odwadniającego, ma on sens tylko wówczas, gdy istnieje możliwość odprowadzenia zebranej wody, poza teren działki lub do głębszych, bardziej przepuszczalnych, warstw ziemi.

Drenaż opaskowy pozwala zarówno na odprowadzenie nadmiaru wody deszczowej, jak i przyczynia się do obniżenia poziomu wód gruntowych występujących wokół domu. Najczęściej ma zastosowanie, jeśli dom posadowiony na działce na piwnicę, choć nie tylko. Czasami niekorzystne warunki wodno – gruntowe na działce wymagają wykonania drenażu opaskowego również wokół domu niepodpiwniczonego.