Gdzie odprowadzić nadmiar wody z drenażu?

0
18
Rate this post

Gdzie odprowadzić nadmiar wody z drenażu?

Zanim przystąpimy do wykonania drenażu należy ustalić sposób w jaki zostanie odprowadzona woda z działki. Jeśli mamy do czynienia z gruntem przepuszczalnym (np. żwirem lub piaskiem), a do tego wody gruntowe występują na niskim poziomie, warto zastanowić się nad tzw. rozsączeniem wody po ogrodzie. W takiej sytuacji system rur rozsączających układa się poniżej studzienki zbiorczej. Należy pamiętać również o zachowaniu odpowiedniej odległości od budynku, min. 15 – 20 m.

Dobrym sposobem jest również wygospodarowanie w ogrodzie miejsca na oczko wodne, które będzie z jednej strony pięknym elementem krajobrazu, a z drugiej zbierze nadmiar wody z działki.

Można również wykonać tzw. studnię chłonną, czyli studnię bez dna, która będzie sięgać do położonych niżej warstw przepuszczalnych i tym samym będzie w stanie odprowadzić nadmiar wody znajdującej się na działce.

Innym sposobem na pozbycie się wody jest odprowadzenie jej poza granice działki. Można do tego wykorzystać na przykład system kanalizacji deszczowej, o ile jest dostępny na naszym terenie, rów melioracyjny czy znajdujący się w pobliżu staw. W każdym z wymienionych przypadków należy wcześniej postarać się o odpowiednie pozwolenia. Idealnie jeśli miejsce, do którego będziemy chcieli odprowadzić wodę, będzie się znajdowało poniżej wykonanego systemu drenarskiego. Jeśli będzie inaczej, układ trzeba będzie zaopatrzyć w pompę, która przepompuje nadmiar wody z systemu drenarskiego do odbiornika, znajdującego się powyżej układu rur drenarskich.