Izolacje do domu

0
24
Rate this post

Każdy dom w swoim projekcie ma kilka miejsc, które wymagają specjalnego uszczelnienia. Materiały izolacyjne sprawdzą się m.in. w systemach ogrzewania, systemach hydraulicznych, elektryczne itd.

Szczególnie uszczelnienie instalacji grzewczych jest istotne. Systemy ogrzewania mamy bardzo zróżnicowane – centralne ogrzewanie, ogrzewanie w oparciu o ciepło generowane przez kominki, ogrzewanie komunalne itd. Pomimo tej różnorodności, we wszelkich miejscach zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie instalacji koniecznie należy użyć właściwe materiały. Dodać należy, że nie jest najważniejsz, czy są to instalacje wytwarzania ciepła (np. kotły), czy jego dystrybucji (np. rury). Bliskie położenie takich instalacji to zawsze wysoka temperatura, ogień itd.

Jakie materiały i gdzie powinniśmy zastosować, aby odpowiednio przygotować instalacje grzewcze? Spektrum produktów jest naprawdę bogate, bo konstruując dla przykładu kominek może ich naliczyć 10-20 – zaczynając od fundamentów czy ścian, które należy izolować specjalnymi płytami do kominków, przez obudowanie ich przy zastosowaniu odpowiednich cegieł, zapraw, gładzi itd., po zabezpieczenie wentylacji.

Nie licząc kominków posiadamy w gospodarstwach domowych też kotły c.o., możemy mieć piece, które mogą być wykorzystane w zbliżony sposób. W przypadku kotłów c.o. potrzebne będą takie materiały jak chociażby farba żaroodporna. Jeśli chodzi o piece kaflowe z pewnością wykorzystamy wszelkiego typu produkty zduńskie – np. cegłę szamotową, zaprawy żaroodporne itd.

W pozostałych częściach domu otwartych na oddziaływanie wysokich temperatur przydadzą się nieco „lżejsze” izolacje, jak np. maty izolacyjne albo papier ceramiczny. Szczególnie ten ostatni produkt cechuje się lekkością, giętkością, a jednocześnie świetną odpornością na oddziaływanie ciepła, ale także i ognia.

Materiały ognioodporne dostępne są w sklepach – tak w stacjonarnych składach budowlanki, jak i w sklepach internetowych. Należy pamiętać, aby kupować przede wszystkim materiały najwyższej jakości, ponieważ one będą decydowały o naszym bezpieczeństwie przez lata.