Odkurzacz tradycyjny

0
50
Rate this post

Wybierając odkurzacz tradycyjny, ważne jest, aby miał ergonomiczny kształt i nie był ciężki. Zwracamy uwagę również na zastosowany filtr oraz głośność pracy silnika. W przypadku odkurzacza centralnego jego wielkość i waga nie ma absolutnie żadnego znaczenia, ponieważ jest on montowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym (np. w kotłowni) i nie trzeba go nosić. Hałas również nie ma większego znaczenia, ponieważ pracy silnika, umieszczonego w pomieszczeniu gospodarczym, również nie słychać. Stąd nie sposób porównać tych urządzeń.

Odkurzacz centralny, obok systemu alarmowego i klimatyzacji, to bardzo istotny element wyposażenia, który sprawia, że wartość domu wyraźnie rośnie, a w przypadku potrzeby ewentualnej sprzedaży, dom uzbrojony w taki system jest z pewnością bardziej płynny.

System centralnego odkurzania składa się z trzech podstawowych elementów:

jednostki centralnej – czyli serca systemu, zbudowanej z silnika, separatora zanieczyszczeń i zbiornika na kurz,
rur, gniazd, kształtek – czyli całej instalacji doprowadzającej (ważne, aby rury wykonane były z antystatycznego materiału)
oraz elastycznego węża ssącego i dodatkowych akcesoriów, np. w postaci różnego rodzaju szczotek podłączanych do węża czy automatycznej szufelki, pozwalającej zamieść śmieci z podłogi bezpośrednio do wlotu odkurzacza znajdującego się przy podłodze (najczęściej montowana w kuchni lub wiatrołapie).

Na rynku można spotkać wiele modeli odkurzaczy centralnych, które posiadają różne parametry, możliwości techniczne czy wygląd. Wybierając konkretny model i przystępując do montażu instalacji warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach.