Odwierty pod pompy ciepła

0
19
Rate this post

Odwierty

Czym są odwierty pod pompy ciepła i czy potrzebujemy pozwolenia na ich wykonanie oraz jaka jest głębokość takiego odwiertu ? Zacznijmy jednak od tego, co to takiego są odwierty.

Takie odwierty pod pompy ciepła musimy wykonać, kiedy zdecydowaliśmy się na montaż gruntowego urządzenia grzewczego. Są to specjalne wnęki w ziemi, w których montuje się sondy gruntowe. Takie sondy to nic innego jak rury wypełnione roztworem glikolowym odbierającym ciepło z gruntu. Takie odwierty może wykonać wyłącznie osoba potrafiąca obsłużyć koparkę. Aby ogrzać budynek, odwierty należy wykonać w odpowiedniej odległości od niego. Natomiast rury w odwiertach poziomych należy ułożyć w odległości 50-70 cm od siebie.

Gruntowa pompa ciepła jest bardzo efektywna mimo różnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu, że temperatura ziemi jest stała, pompa jest bardzo produktywna, nawet w minusowych temperaturach powietrza. Odwierty dzielimy więc na:
– poziome
– pionowe
Dzieli ich szereg czynników, w tym koszt inwestycji, gdzie kolektor pionowy to o wiele większe koszty. Wydajność za to jest znacznie większa.

Najważniejsze jest jednak to, że nie potrzebujemy pozwolenia na taka instalacje. Przy odwiertach pionowych powyżej 30 metrów projekt robót musimy zgłosić staroście.