Ogrzewanie podłogowe

0
20
Rate this post

Posiadacze domów jednorodzinnych oczekują, aby wybrany przez nich system grzewczy spełniał trzy podstawowe funkcje – zapewniał komfort cieplny swoim użytkownikom, generował jak najniższe koszty eksploatacji oraz nie sprawiał trudności w codziennym użytkowaniu. Bez wątpienia system grzewczy oparty o ogrzewanie podłogowe to zbliżony do ideału sposób na podwyższenie temperatury w budynku. Przy czym, aby ogrzewanie podłogowe mogło pracować w pełni wydajnie, bardzo istotny jest staranny dobór wszystkich elementów instalacji grzewczej oraz ich właściwe współdziałanie.
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Podstawową zaletą ogrzewania podłogowego, potocznie zwanego podłogówką, jest możliwość zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniach przy relatywnie niskiej temperaturze zasilania. Ogrzewanie podłogowe to tzw. niskotemperaturowy przekaźnik ciepła. Temperatura wody zasilającej podłogówkę najczęściej nie przekracza 45 °C, podczas gdy w grzejnikach oscyluje nawet wokół 75 °C. Praca w niskich temperaturach pozwala ogrzewaniu podłogowemu na idealne współdziałanie z nowoczesnymi źródłami zasilania, np. z pompą ciepła, która dla osiągnięcia maksymalnej efektywności potrzebuje właśnie niskotemperaturowych przekaźników ciepła. Ogrzewanie podłogowe idealnie współgra również z instalacjami solarnymi czy nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi.

W ogrzewaniu podłogowym ciepło rozprzestrzenia się równomiernie, elementem grzewczym jest bowiem cała podłoga. Klasyczne grzejniki (kaloryfery) posiadują dużo mniejszą powierzchnię, stąd wymagają zdecydowanie wyższej temperatury zasilania. Rozkład temperatury w pomieszczeniach posiadających ogrzewanie podłogowe jest idealny dla naszego organizmu – stopy ogrzewane są stosunkowo najmocniej, a głowa najsłabiej. Przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego komfort cieplny w pomieszczeniach jest osiągany przy temperaturze o 2 °C niższej niż przy tradycyjnych grzejnikach, tj. przy około 20 °C. Stosując z kolei tradycyjne grzejniki ścienne musielibyśmy nagrzać powietrze do min. 22 °C, aby odczuwać przyjemne ciepło. Ogrzewanie podłogowe jest zatem rozwiązaniem, które pozwala na racjonalne gospodarowanie energią służącą do ogrzania pomieszczeń i w końcowym efekcie prowadzi do zmniejszenia jej zużycia.