Uzdatnianie wody – od czego zacząć?
Wybór konkretnego urządzenia filtrującego musi zostać poprzedzony dokładną analizą problemu z jakim się spotykamy użytkując na co dzień tę wodę. Możemy na przykład odczuwać dyskomfort z powodu przykrego zapachu wody, bądź smaku (np. posmak metaliczny). Nasz niepokój może budzić również kolor wody (żółty, rdzawy). Innym objawem może być reakcja alergiczna na skórze naszego dziecka po kąpieli czy spożyciu wody z kranu. My sami również możemy mieć suchą, a wręcz szorstką skórę czy przesuszone i źle wyglądające włosy.
Woda wodociągowa – co dalej?
Jeśli mamy do czynienia z wodą wodociągową, sytuacja jest prostsza. Woda wodociągowa, która płynie w naszych kranach powinna spełniać normy określone szczegółowo w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. oraz normy podane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). Stosunkowo rzadko zdarza się, aby pomimo przekroczenia określonych parametrów, Sanepid czasowo dopuszczał wodę do zasilenia sieci.
W przypadku wody wodociągowej przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia filtrującego nie ma potrzeby wykonywania szczegółowego badania jakości wody w specjalistycznym laboratorium. Dokładny skład wody wodociągowej jesteśmy w stanie sprawdzić zawsze na stronach internetowych wodociągów miejskich (dla przykładu strona Wodociągów Warszawskich) i np. wyczytać, że okresowo została przekroczona norma dotycząca zawartości chloru z powodu zastosowania jego wyższej niż zwykle dawki w celu niedopuszczania do wtórnego zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody.