W jaki sposób prawidłowo wykonać drenaż opaskowy?

0
54
Rate this post

W jaki sposób prawidłowo wykonać drenaż opaskowy?

Bezpośredni wpływ na dobór metody wykonania drenażu ma przepuszczalność gruntu. Sytuacja jest o wiele prostsza, jeśli mamy do czynienia z gruntem przepuszczalnym. Wówczas na wysokości ławy fundamentowej należy ułożyć obsypkę drenarską, na niej rury, które muszą zostać obsypane z każdej strony. Tak przygotowany otwór zasypujemy następnie rodzimym gruntem.

Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, jeśli budynek znajduje się na gruncie nieprzepuszczalnym. Wówczas w pierwszej kolejności należy wykonać tzw. drenaż płaszczyznowy wzdłuż ściany fundamentowej. W tym celu na ścianie fundamentowej wykonuje się izolację zapobiegającą wilgoci, a następnie kładzie się warstwę styropianu i warstwę drenażową, dzięki której woda łatwiej będzie spływać po ścianie i przyspieszy jej osuszanie.

W obu przypadkach na dnie wykopu układa się tzw. geowłókninę, czyli tkaninę filtracyjną, która zatrzymuje cząstki ziemi znajdujące się w płynącej wodzie, które mogłyby zapchać rury drenarskie.

Obsypka filtracyjna, którą otacza się rurę drenarską, musi umożliwiać swobodny przepływ wody. Najczęściej jest nią żwir rzeczny, keramzyt lub otoczaki. Musi to być materiał o średnicy minimum 15 mm.

Na koniec wzdłuż ścian całego budynku należy wykonać tzw. opaskę żwirową, dzięki której do drenażu będzie w stanie dopłynąć woda opadowa.