Wody gruntowe to wody występujące płytko, już 50 cm pod powierzchnią ziemi. Ich poziom może podlegać dużym wahaniom, zarówno w okresie jednego sezonu i zmieniających się pór roku, jak i dłuższej perspektywy czasu, np. kilku czy kilkunastu lat. Na bezpieczeństwo budynku wpływa zarówno poziom na jakim występują wody gruntowe, jak i sama konstrukcja budynku, a konkretnie głębokość na jakiej zostały wybudowane ławy fundamentowe. Woda występująca na głębokości 2 metrów stanowi dużo większe zagrożenie dla domu podpiwniczonego niż niepodpiwniczonego. W pierwszym przypadku bez trudu woda zaleje piwnicę czy podmyje fundamenty, a tym samym zniszczy ściany powodując ich zawilgocenie.
Jeśli dom jest posadowiony na nieprzepuszczalnym gruncie (glina lub ił), wykonanie drenażu jest niezbędne, ponieważ woda nie będzie w stanie wsiąkać w głębsze warstwy i tym samym będzie się zbierać wokół domu, powodując jego stopniową dewastację. Również jeśli badania wodno – gruntowe wykażą, że grunt jest niejednorodny, tzw. warstwy nieprzepuszczalne przenikają się z niewielkimi warstwami przepuszczalnymi, dla bezpieczeństwa warto zastosować drenaż opaskowy.
Niezwykle istotne jest wykonanie drenażu w sytuacji, gdy mamy do czynienia z domem wybudowanym na niestandardowym terenie, np. na skarpie, niezależnie od rodzaju gruntu. Woda, która będzie spływała ze zbocza mogłaby bezpośrednio zagrozić bezpieczeństwu budynku, powodując podmywanie fundamentów, a w konsekwencji nawet osunięcie się ściany domu, a wręcz całego budynku. W tym przypadku zastosowanie rur drenarskich od strony wzniesienia powinno skutecznie rozwiązać problem.
Z jakich elementów składa się system drenażu opaskowego?