Wybór instalacji elektrycznych

0
20
Rate this post

Wybór instalacji elektrycznych

Raczej trudno sobie wyobrazić życie bez prądu we współczesnym świecie. Nic dziwnego więc, że instalacja elektryczna jest bardzo ważnym elementem naszego domu. Zanim jednak pojawi się w nim elektryk, powinniśmy mieć pewność, że jego praca dokładnie spełni nasze oczekiwania. Po pierwsze, instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym powinna być dobrze zaplanowana. Projekt instalacji zlecamy najczęściej właśnie elektrykowi, który będzie ją później wykonywał, warto więc sprawdzić, czy ma on dostateczną wiedzę, by we właściwy, a przede wszystkim w bezpieczny sposób rozplanował całą sieć.

Największym atutem elektryka będzie więc jego wieloletnie doświadczenie i duża liczba zrealizowanych już zleceń. Ponadto, elektryk powinien mieć wystawione na swoje nazwisko uprawienia upoważniające go do wykonywania tego zawodu. Teoretycznie możemy prace związane z elektryką zlecić osobie bez uprawnień, ale musimy się wtedy liczyć z tym, że na przykład w przypadku montowania kuchenki elektrycznej przez osobę bez uprawnień stracimy gwarancję producenta na urządzenie albo zakład energetyczny w ogóle nie wyrazi zgody na instalację. Najważniejsze są uprawnienia z zakresu pomiarów elektrycznych oraz uprawnienia elektryczne eksploatacyjne i dozorowe do 1 kW. Fachowiec od instalacji elektrycznych powinien nie tylko dobrze wykonać swoją pracę, ale również dbać o miejsce tej pracy, czyli nie zostawiać bałaganu po zakończeniu robót.

Powinien też dysponować całym niezbędnym do realizacji zlecenia sprzętem – elektrykowi bez odpowiednich narzędzi powinniśmy od razu podziękować, bo raczej nie zaskoczy nas swoim profesjonalizmem podczas pracy. Przy opracowywaniu projektu instalacji zadaniem elektryka jest uwzględnienie wszystkich potrzeb mieszkańców, jeśli więc będzie on nam zadawał wiele pytań dotyczących używanego sprzętu elektronicznego albo tego, w którym miejscu planujemy postawić na przykład telewizor i kino domowe, możemy liczyć na to, że będziemy z rezultatów jego pracy zadowoleni. Jeśli zdecydujemy się już na współpracę, warto spisać dokładną umowę określającą szczegółowy zakres pracy.